Yokohama eko opona czyli pomarańczowa i cicha jazda

zdrowydom

 

Nowoczesna koncepcja przyjazna użytkownikom i środowisku

Firma Yokohama wyprodukowała oponę z zastosowaniem elementów technologii ekologicznej. Wyjątkowa mieszanka pozwalająca uzyskać zmniejszenie zużycia paliwa, zapewnić cichą, komfortową jazdę przy jednoczesnym zapewnieniu dobrych osiągów i bezpieczeństwa składa się z mieszanki gumy, olejku pomarańczowego i podwójnej krzemionki.

Wysoka elastyczność zwiększa powierzchnię styku bieżnika z nawierzchnią, gwarantując doskonałą przyczepność i długi okres użytkowania. Dzięki pięciożebrowej konstrukcji opona jest również bardzo cicha. Na zewnętrzny hałas toczenia wpływ ma wiele czynników jak rodzaj nawierzchni, rozmiar opony, prędkość ale przede wszystkim konstrukcja opony, rodzaj i układ bieżnika.

Najcichszymi oponami są te z bieżnikiem asymetrycznym, w których występują stosunkowo małe, luźno ułożone bloki bieżnika niemające symetrycznych kształtów. Bezpośrednio na hałas wpływa zastosowana w konstrukcji liczba stopni bieżnika. Zmniejszeniu hałasu sprzyjają łagodne krańce czoła opony i szerokie rowki na całym jej obwodzie, redukujące zawirowania w przepływie powietrza i wyciszające wysokie tony. Taka budowa zmniejsza także tendencję do wpadania bieżnika w rezonans, ograniczając zdolność opony do przenoszenia hałasu.

Najcichsze opony to te wyposażone w rozwiązania chroniące przed aquaplaningiem i opony ekologiczne wyróżniające się najmniejszymi oporami toczenia i mniejszym tarciem.

Szum opon może stanowić nawet jedną trzecią niechcianych dźwięków docierających do kabiny auta. Odpowiednio dobrane opony zmniejszają natężenie dźwięku nawet o 3-4dB, co dla ludzkiego ucha oznacza dwukrotnie niższy hałas.

Pamiętajmy o tym wybierając nowe opony  :-)

Źródło: Świat opon 2(20)2016

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.