Benecol margaryna roślinna o smaku masła – czy warto stosować?

benecol 2

 

Etykieta: margaryna roślinna o zawartości trzech czwartych tłuszczu ale także etykieta ma takie info jak: nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, karmiących i dzieci poniżej 5 roku życia.

Info: czy produkt określany mianem margaryny i o zgrozo „masłem” winien mieć ograniczenia do stosowania przez kobiety w ciąży i dzieci? Tak, jeśli jest to mieszanina czegoś tam, a nie masło czy margaryna. Producent oczywiście na opakowaniu nie podaje że jest to masło, tylko że jest to Benecol o smaku masła, a to tylko my konsumenci w swoich domysłach kupujemy to jako masło, prawda? A czym zapychamy sobie brzuchy? Zagęstnikami, maślanką z proszku i jakimś  syntetycznym aromatem, zapewne o smaku masła, bo skąd niby ten maślany smak  :-?

Margaryna to z założenia emulsja tłuszczowo- wodna. Jako półsyntetyczny produkt nie zawiera cholesterolu. Najczęściej produkuje się ją poprzez utwardzenie płynnych olejów roślinnych przez uwodornienie i stosowany jest do tej reakcji nikiel. Część margaryn zawiera również szkodliwe tłuszcze trans. 

Skład: olej rzepakowy, woda, estry stanoli roślinnych (9g /100g), tłuszcz palmowy, maślanka w proszku (z mleka), emulgatory (lecytyna, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych), sól 0,3%, aromaty, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), barwnik (beta karoten), witamina A (retinol), witamina D3 (cholekalcyferol), ekwiwalent stanoli roślinnych 5,3g/100g.

Estry stanoli roślinnych – różnorodne związki chemiczne otrzymywane ze steroli roślinnych. Ich spożycie (2 g na dzień) pozwala obniżyć poziom cholesterolu. Występują też naturalnie w owocach, zbożach.

Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych – występują naturalnie, ale w przemyśle stosuje się syntetycznie wytworzone. To przeważnie mieszanina różnych substancji, o składzie zbliżonym do częściowo strawionego tłuszczu naturalnego. Emulgator, który może zawierać nikiel, kwas winowy, kwas mlekowy, syntetyczne kwasy tłuszczowe i wodorotlenek sodu, z których każdy może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mono- i diglicerydy mogą zawierać tłuszcze trans.

Kwas cytrynowy - wytwarzany komercyjnie w procesie fermentacji drobnoustrojów. Stosowany gównie jako przyprawa i konserwant w żywności i napojach. Uznawany za nieszkodliwy  choć długotrwałe powtarzające się spożycie może powodować erozję szkliwa zębów. Bezwodny kwas cytrynowy jest nietoksyczny i ma niską reaktywność.

Ekwiwalent stanoli roślinnych – ekwiwalent to nic innego jak towar, w którym jest wyrażona wartość innego towaru. Tu nie mamy podane jaki mamy zamiennik obniżających poziom cholesterolu stanoli roślinnych. Czyli coś jest, ale nie wiadomo co  :-?

Nikiel – jego nadmiar w organizmie może prowadzić do różnych objawów alergicznych np. katar, alergiczne zapalenie spojówek. Zbyt duże spożycie wpływa też na obniżenie poziomu magnezu i cynku. Duże ilości niklu stwierdzono w ziarnach zbóż, orzechach, nasionach, czekoladzie, rybach i owocach morza. Jego dodatkowe spożycie więc zwykle nie jest konieczne. Stosunkowo łatwo jest doprowadzić do zbyt dużego stężenia tego pierwiastka w organizmie.

Na opakowaniu znajduje się ciekawa adnotacja: „Benecol o smaku masła należy stosować w ramach zrównoważonej  i różnorodnej diety, obejmującej regularne spożywanie owoców i warzyw w celu utrzymania poziomu karotenoidów”.  Nic dodać nic ująć – jeśli będziemy stosować zrównoważoną dietę to poziom cholesterolu będzie w normie i nie potrzebne będą specyfiki, które mają go obniżyć  ;-)

 

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.