Bebiko mleko modyfikowane – o mlekach dla dzieci ciąg dalszy

zdrowydom.blog.pl

 

Info: składy tego typu produktów są podobne i różnice wydawać się mogą mało znaczące, ale jednak są istotne. Podstawowe porównanie znajduje się tu: 
http://zdrowydom.blog.pl/mleko-modyfikowane-dla-niemowlat-czym-karmic-swoje-dziecko/

Skład Bebiko: laktoza (z mleka), odtłuszczone mleko w proszku, oleje roślinne (palmowy, rzepakowy, kokosowy, słonecznikowy), galaktooligosacharydy 8,24% (z mleka), fruktooligosacharydy 0,58%, węglan wapnia, chlorek potasu, chlorek choliny, kwas L-askorbinowy, tauryna, lecytyna sojowa, L-askorbinian sodu, siarczan żelazawy, L-tryptofan, inozytol, octan DL-alfa-tokoferolu, L-izoleucyna, sól sodowa 5-monofosforanu urydyny, siarczan cynku, 5-monofosforan cytydryny, chlorowodorek L-cysteiny, 5-monofosforan adenozyny, sól sodowa 5-monofosforanu inozyny, nikotynamid, sól sodowa 5-monofosforanu guanozyny, L-karnityna, D-pantotenian wapnia, kwas foliowy, siarczan miedzi, palmitynian retinilu, DL-alfa-tokoferol, D-biotyna, chlorowodorek tiaminy, cholekalcyferol, cyjanokobalamina, chlorowodorek pirydoksyny, siarczan manganu, jodek potasu, fitomenadion, selenin sodu.

♥ Na plus

♥ zawartość oleju kokosowego gdyż jak wykazały badania olej neutralizuje szkodliwość kwasu erukowego znajdującego się w oleju rzepakowym. Rozwiązanie stosowane też w mleku NAN

♥ galaktooligosacharydy  są naturalnymi składnikami mleka, a także niektórych owoców i warzyw. Składnik żywności nie ulegający trawieniu w górnych odcinkach przewodu pokarmowego i będący składnikiem odżywczym dla pożytecznych bakterii okrężnicy. Ze względu na słodkawy smak stosowany jako zamiennik sacharozy. Wspomagają przyswajanie wapnia. Rozwiązanie stosowane w mleku HIPP

♥ siarczan cynku – jeden z najważniejszych związków cynku i lepsze rozwiązanie niż tlenek cynku, który otrzymywany jest z siarczku cynku lub węglanu cynku. Siarczan cynku wchłania się lepiej a tlenek cynku wchłania się zaledwie w kilku procentach.

♥ D-biotyna – biotyna inaczej zwana witaminą B7 składa się z kilku izomerów z czego jedynie D-biotyna jest formą aktywnie biologiczną czyli wywiera najkorzystniejszy wpływ na organizm poprzez największą przyswajalność. Korzystniejsza jest więc zawartość w składzie D-biotyny w stosunku do biotyny.

składniki nie zawsze stosowane w innych mlekach

Węglan wapnia - zapewnia jeden z najwyższych stężeń wapnia, na poziomie 35-40%, ale ma niską na poziomie 15% przyswajalność. Lepszym jest cytrynian wapnia. Umożliwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Cechuje się najwyższą przyswajalnością spośród innych stosowanych związków wapnia. Cytrynian wapnia wchłania się od 22% do 27% lepiej niż węglan wapnia. Cytrynian wapnia zawiera około 20% wapnia, a jego przyswajalność wynosi około 40%.

Chlorek potasu- metal składający się z soli potasu i chloru.  Jednakże lepszym jest cytrynian potasu gdyż charakteryzuje się większą przyswajalnością niż inne formy potasu.

Chlorek choliny witamina B4 – stymuluje aktywność mózgu. Syntetyczna może powodować niestrawność.

Kwas L-askorbinowy i L-askorbinian sodu – L-askorbinian sodu jeden gram askorbinianu sodu zawiera 889mg kwasu askorbinowego (witamina C) i 111mg sodu. Różnica między askorbinianem sodu a kwasem askorbinowym jest więc w czystości witaminy. Kwas askorbinowy jest czystą witaminą,  a askorbinian sodu jest rozcieńczony sodem. Przy dużym spożyciu wzrasta więc też spożycie sodu. Askorbinian sodu jest nieco mniej kwaśny niż zwykły kwas askorbinowy. Uważa się, że askorbinian sodu może być bardziej przyswajalny niż w innych postaciach. W dużych dawkach może mieć niekorzystny wpływ na skórę i może wystąpić wysypka, świąd i pokrzywka. Ciekawe, że występują w składzie równolegle dwa składniki.

Tauryna - wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Odkryto, że wyjątkowo wysokie stężenie tauryny występuje w rozwijającym się mózgu i drastycznie spada zaraz po zakończeniu procesu rozwoju. Organizm ludzki wytwarza niewielkie ilości tauryny.  Mleka modyfikowane zawierają syntetyczną taurynę.

Lecytyna sojowa – dodatek do żywności pochodzenia od soi stosowany jako zagęstnik, przeciwutleniacz. Składnik bezpieczny, ale pochodzi z genetycznie zmodyfikowanej soi przez co budzi kontrowersje.

L-tryptofan - używany do wytwarzania różnych struktur białkowych w organizmie.  Jego niski poziom przyczynia się do problemów z bezsennością.  Właściwy poziom wpływa za dobry nastrój, dlatego stosowany jest  wspomagająco przez osoby cierpiące na depresję. Przywraca równowagę nerwową i pozwala na dobry spokojny sen. Niemowlaki będą więc lepiej spały  ;-)

Inozytol -  inaczej nazywany witaminą B8. Chroni przed nadmiernymi skutkami stresu, zmacnia pamięć, pomaga się odprężyć, łagodzi rozdrażnienie.

Octan DL-alfa-tokoferolu, DL-alfa-tokoferol– syntetyczna witamina E. Różnica między naturalną a syntetyczną witaminą w przypadku omawianej „E” jest istotna gdyż są duże różnice w przyswajalności. Naturalna witamina E jest wymieniana jako d-alfa-tokoferol, octan d-alfa tokoferylu lub bursztynian d-alfa tokoferolu. Syntetyczne formy witaminy E są oznaczane prefiksem „DL”. Syntetyczny DL- alfa-tokoferol zawiera osiem izomerów, z czego tylko jeden jest identyczny z naturalną witaminą E tj. około 12% syntetycznej cząsteczki.  Naukowcy odkryli, że ludzki organizm wydala syntetyczną witaminę E trzy razy szybciej niż tę w formie naturalnej. Zastanawiające, że występują tu dwa razy w składzie. 

L-izoleucyna – aminokwas ten pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi. Nadmiar może obniżyć poziom innego aminokwasu tyrozyny.

Sól sodowa 5-monofosforanu urydyny – używany w zastępstwie biologicznej urydyny. Urydyna występuje w wielu roślinach jak i obecna jest w mleku matki. Odgrywa ważną rolę w centralnym układzie nerwowym. Dłuższa suplementacja urydyną zwiększa pamięć oraz wpływa na poprawę snu. Wysokie dawki urydyny jednak mogą wywoływać gorączkę i powodować biegunkę

Nukleozydy – 5-monofosforan cytydryny, 5-monofosforan adenozyny  5-monofosforanu guanozyny należą do nukleozydów, które  odgrywają w organizmach różne funkcje biologiczne.

L-karnityna –  jest substancją witaminopodobną, odgrywa ważną rolę w metabolizmie   Bierze udział w regulacji poziomu tłuszczów w organizmie oraz jest niezbędna przy przemianach energetycznych. U dzieci, u których wykryto genetycznie uwarunkowany niedobór L-karnityny, zauważono osłabienie siły mięśni. Mleko karmiących matek zawiera bardzo dużo L-karnityny, która jest dostarczana noworodkom nie posiadającym zdolności samodzielnego jej wytwarzania.

♦ Pozostałe

Siarczan manganu – jest niezbędnym składnikiem odżywczym.  Niedobór  powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju, nerwobóle, zaburzenia w krzepnięciu krwi, zmiany zwyrodnieniowe w kościach, tkance łącznej właściwej i mięśniowej, osteoporozę.  Ale nadmiar kumuluje się w mózgu, może to prowadzić do neurotoksyczności, która przypomina chorobę Parkinsona. Dzieci są bardziej narażone na toksyczność manganu. Dodatkowe jego źródło może pochodzić z zanieczyszczonej wody.  Badanie przeprowadzone u niemowląt małpy sugeruje, że preparat dla niemowląt na bazie soi, zawierający naturalnie większe stężenie manganu niż mleko człowieka lub krowiego, może wywołać łagodne skutki dla rozwoju neurologicznego. Efekty te nie zostały udokumentowane u ludzi. Sugerowane dzienne spożycie: Niemowlęta  0-6 miesięcy  0.003 mg/dzień ; Niemowlęta 7-12 miesięcy 0,6mg/dzień; Dzieci 1-3 lata 1,2mg/dzień

Chlorowodorek tiaminy - pochodna tiaminy (witaminy B1) – Witamina B1 podana w formie chlorowodorku tiaminy jest nieaktywna biologicznie czyli nie przyswajalna przez organizm. Inną formą B1 jest azotan tiaminy ale lepszą przyswajalność wykazują: benfotiamina, sulfotiamina.

Palmitynian retinilu  inaczej witamina A – palmitynian retinylu i octan retinylu to estry retinolu. Estry to to związki chemiczne, które powstają w wyniku działania kwasu na alkohol. Retinol to główna forma witaminy A w czystej postaci. Estry są najtańszą i najsłabiej działającą formą witaminy A. Toksyczność witaminy A określona jest przy dziennym spożyciu 6000 mcg u niemowląt i małych dzieci. Ilości takie osiąga się przy nadmiernej suplementacji. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienna dawka dostarczanej witaminy A nie przekraczała 600 mcg/d dla niemowląt.

D-pantotenian wapnia - jeden ze składowych witaminy B5.  ”Pełna” witamina B5 to mieszanina czterech związków.

Fitomenadion –  jeden ze związków witaminy K1 na którą składa się fitochinon, fitomenadion  fitonation. 

Chlorowodorek pirydoksyny jest postacią witaminy B6. Witaminą B6 określane są substancje należące do pochodnych pirydyny – pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina.

Nikotynamid – jeden ze związków witaminy B3, Witaminą B3 określa się dwa związki niacyna (kwas nikotynowy) oraz nikotynamid (amid kwasu nikotynowego) Niacyna jest znana również jako czynnik przeciwpelagryczny, stąd inna nazwa to witamina PP.

Cyjanokobalamina syntetyczna witamina B12 która charakteryzuje się duża trwałością. W jej skład wchodzi grupa cyjankowa, która nie jest obecna w naturalnej witaminie B12. Molekułą cyjanku musi być usunięta z organizmu w efekcie pracy wątroby. Cyjanokobalamina wykazuje lekką toksyczność. Lepszą formą witaminy B12 jest metylokobalamina.

Cholekalcyferol – witamina D3

Mleko wyprodukowane w UE.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.